Konak Hastanesi - Gebze | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

20 Ocak 2018 10:00

Karne dönemi çocuğa yaklaşım

 

Çocuklarınıza İlgi ve Sevgi Göstermekten Çekinmeyin        

 

Özel Konak Hastanesi Gebze Uzman Psikoloğu Hilal Kübra Şirin, karne gününde velilerin çocuklarına ilgi ve sevgilerini göstermelerinin çok önemli olduğunu söylerken, başarısızlık durumunun kendi sevgilerinde bir azalma yaratmadığının çocuklara hissettirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

ÖDÜL VE CEZA UYGULAMASINA DİKKAT EDİN

İlk ve orta dereceli okullarda karnelerin alınması ile 15 gün sürecek sömestr tatili de resmen başlamış oldu. Öğrenciler karnelerini alarak tatil coşkusunu yaşamaya başlarken, notları kötü olan öğrencilerde yaşanan psikolojik baskılar konusunda da uzmanlardan ailelere yönelik tavsiyeler geldi. Karneleri kötü gelen öğrencilerin ailelerini uyaran Özel Konak Hastanesi Gebze Uzman Psikoloğu Hilal Kübra Şirin, bu konuda dikkatli olunmasını önerdi.  Şirin, “Gelen karnenin değerlendirmesi yapılırken , çocuğun kişiliğini rencide edici tutum ve davranışlardan kaçınılmalı , ödül  ve ceza uygulaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır” dedi.

ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN VE DEĞERLENDİRME YAPIN

Eve kötü karne getiren çocuklar için veliler neler yapması gerektiğinden de bahseden Şirin, “Öncellikle gelen karne çocuğunuzun kişiliğinin değil, okul başarısının bir göstergesidir ve bu başarı yalnızca çocuğunuzun değil öğrenme sürecinde çocuğun çevresinde olan herkesin başarı sonucudur.

Gelen karnenin değerlendirilmesi yapılırken, iyi olan karne için çocuk takdir edilmelidir. Takdir duygusu çocuğu bir sonraki dönem okul başarısı için de motive edecektir. Kötü olan karne için ise çocukla konuşulmalı, iyi bir durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Ancak bu konuşma yapılırken çocuğu rencide edici, benlik karmaşasına sürükleyen ya da karşılaştırmalı tutum sergilemekten kaçınılmalıdır. Böyle bir tutum çocuğun kişiliğini doğrudan ve olumsuz etkiler” diye ifadeler kullandı.

UTANÇ VERİCİ BİR DURUM DEĞİL

“Başarısızlık durumunda çocukla konuşmak için acele edilmemeli ve sinirinizin geçmesi beklenmelidir” tavsiyesinde bulunan Şirin son olarak ise şunları kaydetti: “Sorun kabullenilmeli, çocukla sakin ve yapıcı bir konuşma yapılmalıdır. Başarısız olduğu derslerle ilgili çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini, onu etkileyen faktörleri çocuğunuzdan dinleyin. Onun düşüncelerine önem verdiğinizi hissettirin. Çocuk başarısızlığının utançla karşılandığı ortamda, güçlüklerin üstesinden gelmekte sıkıntı yaşayabilir. Çocuğun başarısızlığı aile içinde utanç verici bir durum değil, çaba gösterince aşılabilecek bir engel olarak görülmeli ve bu engeli aşmak için gerekli yöntemler beraber araştırılıp uygulanmalıdır. Çocuğun yaşadığı duygusal karmaşa baş edemeyeceği kadar yüksek ise uzmanlardan destek alınmalıdır.”

 

 

 

 Uzm. Psikolog Hilal Kübra Şirin