Konak Hastanesi - Gebze | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

14 Haziran 2017 11:37

Sinsi Bir Hastalık Olan Hepatit C’ye Dikkat

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan belirtileri anlaşılamayacak kadar sinsi seyreden Hepatit C hastalığı konusunda bilgi veriyor ve uyarıyor.

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “ Özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon olan Hepatit C, insanlara, özellikle damar içi ilaç kullanımı, steril olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri aracılığıyla, uzun süreli diş tedavileri ve kandan kana temas yoluyla geçebiliyor. Hepatit C genellikle herhangi bir belirtiye sahip değil. Bu hastalık sessiz seyreder ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde tahribata ve uzun yıllar sonra siroza sebep olabilir.  Dünyada 170-200 milyon HCV enfeksiyonlu kişi mevcut. Türkiye’de ise HCV infeksiyonlu  kişi sayısı yaklaşık 750.000’dir. Bu vatandaşlarımızın yaklaşık yarısı ise hastalığını bilmiyor.”

Türkiye’de kronik hepatitlerin üçte birinden sorumlu olan Hepatit C’nin karaciğer hücreli kanserlerin ise dörtte birinden sorumlu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Turhan, Hepatit C hastalarının diğer hepatit virüslerine karşı (Hepatit A ve Hepatit B virüsleri) bağışıklıkları yoksa mutlaka aşılanmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Turan, Türkiye’de ruhsatlı ve SGK geri ödeme kapsamına kısa süre önce alınmış olan direk etkili antiviral ilaçlar ile bu hastalığın tedavisindeki başarı oranlarının hepatit C hastalığı mevcut ancak henüz siroz gelişmemiş hastalarda %100’e yakın, sirotik hastalarda ise %65’ ten fazla olduğunu da ekledi.