Konak Hastanesi - Gebze | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

14 Haziran 2017 11:55

“Tatil Döneminde Çocukların Kendini Özgür ve Rahat Hissedebileceği Aktiviteler Tercih Edilmelidir”

Konak Hastanesi Gebze Uzman Psikoloğu Hilal Kübra Şirin yaptığı açıklamada yarıyıl tatilinin iyi bir şekilde planlanması gerektiğini ifade ederek tatil döneminde çocuğun hayal gücünü geliştirebileceği, kendini özgür ve rahat hissedebileceği ayrıca kendi kararlarını alabilmesine olanak sağlayabilecek aktivitelerin doğru tercih olacağını söyledi.

Konak Hastanesi Gebze, karnelerini alan çocukların tatil döneminin planlamasına ilişkin velilere öneriler başlığı altında bir açıklama yaptı. Konak Hastanesi Gebze Uzman Psikoloğu Hilal Kübra Şirin yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Yarıyıl tatili doğru değerlendirilirse hem geçtiğimiz dönem ki hataları, problemleri çözmek, dinlenip motive olmak hem de gelecek döneme hazır olmak için harika bir fırsattır. Yarıyıl tatili kesinlikle iyi bir şekilde planlanmalıdır. Çocuklar kendi planlarını kendilerini düzenleyebilir, gerekirse aile tarafından da desteklenebilir.

Planlar hazırlanırken içerik gerçekçi olmalıdır. Hedefler, kapasitelere göre belirlenmelidir. İçerik ne kadar gerçekçi olursa plana uyum oranı o kadar artacaktır. Plan hazırlanırken geçen dönem ki eksikler de dikkate alınmalıdır. Çocuğun dinlenebileceği, kendine ve arkadaşlarına zaman ayırabileceği, hobilerini geliştirebileceği, aile ile iletişimini artırabileceği aktivitelerin yanı sıra okuldan ve derslerden de uzaklaşmaması adına düzenli ders çalışmayı içeren bir plan olmalıdır.”