Konak Hastanesi - Gebze | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

27 Mayıs 2017 12:21

Uzm. Dr.Bekmez: “Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat”

Konak Hastanesi Gebze Dahiliye Uzmanı Dr. Ayhan Bekmez baş ağrısı, diş ağrısı gibi günlük hayatta başımıza gelen rahatsızlıklar için hekim tarafından reçete edilmeden kullanılan ağrı kesicilerin yaratabileceği komplikasyon ve yan etkiler hakkında bilgi veriyor ve uyarıyor.

Konak Hastanesi Gebze Dahiliye Uzmanı Dr. Ayhan Bekmez yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “ Dünyada ve ülkemizde dijital çağın da etkisiyle artan ağrı şikayetleriyle paralel olarak ağrı kesici kullanımında da maalesef ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Ağrı kesiciler özellikle romatolojik hastalıkların semptomatik tedavisi, asabiyede felçlerin önlenmesi, onkolojide kanser ateşinin engellenmesi gibi bir çok alanda hekimler tarafından reçete edilmektedir. Ancak hekim reçetesi dışında yapılan kullanımlar bazı komplikasyonların gözden kaçmasına sebebiyet verebilmektedir. Örneğin ağızdan kan gelmesi şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların hikayesi titizlikle dinlendiğinde çoğu zaman öncesinde aspirin veya ağrı kesici aldıkları gözlemlenmektedir. İstatistiklere baktığımızda bu tür gastrointesitinal komplikasyonların steroid olmayan ağrı kesici kullananların yüzde birinde görüldüğü tespit edilmiştir. Yine ağrı kesici kullananların yüzde bir ile beşinde baş ağrısı, döküntü, ödem, kaşıntı, bulantı ve ishal gibi basit komplikasyonların yanında yüzde  birden daha az bir oranda hayatı tehdit edici böbrek, karaciğer, kan ve kemik iliğine bağlı komplikasyonlar görülmektedir.”

Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalarının ağrı kesici kullanımında çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Uzman Doktor Bekmez, ağrı kesicilerin vücutta su ve tuz tutulumunu artırdığını, plazmada potasyum düzeyini yükselttiğini ve bu sebeple bazı durumlarda akut böbrek yetmezliğine sebebiyet verebileceğini söyledi. Hekim reçetesi dışında kullanılan ağrı kesicilerin astım hastaları için astım alevlenmesi, bronkospazm gibi riskler taşıdığını ifade eden Bekmez, özellikle yüksek doz kullanımların sağlıklı insanlarda dahi karaciğer enzimlerini yükseltebileceğini, kanama diyatezi, hepatit, böbrek fonksiyon bozukluğu, peptik ülser ve kanama öyküsü olan hastalarda ise hayati riskler taşıyabileceğini ifade etti. Ağrı kesicilerin hekim kontrolünde kullanılmasının tüm bu riskleri azaltacağını dile getiren Uzman Doktor Bekmez herkesin ilaç kullanımı konusunda daha bilinçli davranmasını temenni ediyor.