Konak Hastanesi - Gebze | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Yenidoğan Yoğun Bakım

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her  yıl dünyada 7 milyon civarı perinatal ölüm gerçekleşmektedir. Bu ölümlerin 5 milyon kadarı ise doğumdan sonraki ilk 7 gün içerisinde gözlenmektedir. Araştırmaların ortaya koyduğu başka bir hazin sonuç ise yaşanan bu ölümlerin 5.5 milyon kadarının önlenebilir nitelikte olmasıdır.

Tüm yenidoğan ölümlerinin başlıca nedenleri arasında (yüzde 80'i), prematürelik, düşük doğum ağırlığı, enfeksiyon, asfiksi ve doğum travması yer almaktadır.

Avrupa ülkelerinde 1970'li yıllarda başlatılmış olan yenidoğan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinin özelleştirmesi ve ayrı bir dal olarak önem kazanması süreci hemen hemen aynı dönemlerde ülkemizde de ses getirmeye başlamıştır. Özellikle son 15 - 20 yıldır yenidoğan yoğun bakım üniteleri ve bu ünitelerde çalışacak personel istihdamına özen gösterilmiştir.

Yenidoğan ve takibi başlı başına bir dal olup, alanında ehil kişiler tarafından hizmet planlaması yapılmakta ve kaliteli doğru bakım hizmeti sağlanmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nin öneminin tartışılamayacağı dönemde hastanemiz, alanında uzman bir kadro ile gerekli ekip ve ekipmanlar tamamlandıktan sonra 02.09.2017 tarihinde ilk hasta kabulü ile birlikte aktif hizmete başlamıştır. Açıldığı dönemden itibaren oluşturulan temel kadro ile hizmet vermeye devam etmektedir.

02.09.2017 yılından itibaren hizmet vermekte olan birimimize, her yıl ortalama 700 -750 civarı yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olan bebeğimiz yatmaktadır. 1. 2. ve 3. düzey yoğun bakım hizmetleri verilmektedir.

Günümüzde erken veya zamanında gerçekleşecek her doğum için doğumun gerçekleşeceği kurumda, yenidoğan yoğun bakım ünitesinin varlığı büyük önem taşımaktadır. Doğum öncesi ve sonrasında annenin ve bebeğin en uygun takibi de bu şekilde gerçekleştirilir. Olabilecek en iyi transport anne karnında sağlanacağından, doğum sonrası bebeğin ihtiyaç halinde başka bir kuruma nakli, hem aileyi hem de bebeği yıpratıcı bir etkendir.

Kadın Doğum ekibimizle birlikte dayanışma içerisinde yürüttüğümüz gebelik takiplerimiz mevcuttur. Gebelik süresince ilgili komplikasyonlar doğrultusunda yenidoğana yaklaşım planlamaları yapılmaktadır. Riskli gebeliklerde aile ile dayanışma içinde yol alınmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakım ünitemize sadece hastanemizde doğan bebekler değil, aynı zamanda yoğun bakım ihtiyacı olan ve başka bir kurumda doğmuş olan bebeklerde kabul edilmektedir. İl içerisinden veya çevre illerden yapılan bu sevkleri kendi ambulansımız, yoğun bakım ekibimiz ve transport küvözümüzle sağlamaktayız.

Hastanemizde doğumu gerçekleşen yenidoğanlarımıza, gelişebilecek komplikasyonlar açısından, ihtiyaç dahilinde yoğun bakım şartlarında gözlem sağlanmaktadır. Böylelikle anne yanında gelişebilecek problemler için devamlı olarak bakım olanağı sunulmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemiz, Doğumhane ve Ameliyathane gibi iki stratejik ve ilgili alanla yakın mesafelerde yer almaktadır.

Ünitemizde;

  • Düşük doğum ağırlıklı bebekler (750 gr ve altındaki)
  • Prematüre doğan bebekler (erken doğan bebekler)
  • Solunum Sistemi Hastalıkları
  • Sindirim Sistemi Hastalıkları
  • Doğumsal Yenidoğan Hastalıkları
  • Yenidoğan Konvülziyonu
  • Hiperbilirubinemi ve exchange transfüzyonu (sarılık, ışıktedavisi, kan değişimi)

Yenidoğan Beslenme Sorunları gibi yenidoğan dönemine özgü her türlü vaka takibi vetedavisi yapılmaktadır.

Yatış süresince, her bebeğimizin yoğun bakım değerlendirmeleri haricinde Enfeksiyon Kontrolü açısından da günlük takipleri yapılmaktadır. Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği ile birlikte yürütülen bu takiplerde sorun yaşanmamıştır.

Yatış süresince her bebeğimizin topuk kanı, aşı, hormon vediğer tetkiksel takipleri, ROP (prematürlerde retinopati; göz muayenesi) muayeneleri, ultrason takipleri ve günlük genel değerlendirmeleri yapılmaktadır. Gerekli görülen her hususta hasta yönlendirmesi ve tedavisi düzenlenmekte, ailelere bilgi verilmektedir. 

Bölüm Doktorlarımız